loading

Loading...

Warsztaty

Warsztaty

Nasze wydarzenie realizowane jest w ramach międzynarodowego projektu PHERECLOS (Partnerships for pathways to Higher Education and science engagement in Regional Clusters of Open Schooling” finansowanego z programu badawczego H2020). Współorganizatorem konferencji jest Łódzki Uniwersytet Dziecięcy Politechniki Łódzkiej oraz Fundacja KOLOROWO. Patronat nad wydarzeniem objęły Polska Agencja Kosmiczna, Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk, Polska Fundacja Fantastyki Naukowej oraz EC1 – Miasto Kultury.
14 maja 2022

W dzisiejszych czasach głównym źródłem informacji jest Internet. On także się zmienia! Na pewno zauważyliście, jak ewoluują gry komputerowe. Pewnie słyszeliście o robotach i sztucznej inteligencji. O tym wszystkim będziemy chcieli Wam opowiedzieć. Bądźcie z nami!

Specjalistką, która nam w tym pomoże, i do której można kierować pytania jest Pani Ada Florentyna Pawlak z Uniwersytetu Łódzkiego.

Ada Florentyna Pawlak – antropolożka technologii, prawniczka i historyczka sztuki, wykładowczyni akademicka (IEiAK UŁ, Artes Liberales UW, Wydział Zarządzania UŁ, Akademia im. Leona Koźmińskiego w Warszawie, Trendwatching&Future Studies AGH) i speakerka w Digital University w obszarze społecznych kontekstów nowych technologii. Specjalizuje się w obszarze społecznych implikacji sztucznej inteligencji i transhumanizmu.

Prowadzi zajęcia dotyczące antropologii technologii i kultury cyfrowej, technointymności i współpracy człowieka z maszyną. Trzykrotna stypendystka Rektora Uniwersytetu Łódzkiego. Wiceprezeska TEFT (Towarzystwo Etyki i Filozofii Techniki), jedna z założycieli Polskiego Stowarzyszenia Transhumanistycznego.

Badaniom i rozwojowi sztucznej inteligencji zaczęłam przyglądać się osiem lat temu pracując w firmie zajmującej się mediami cyfrowymi.
Odwiedzałam wówczas festiwale art@science tj. Ars Electronica i zachwycił mnie szereg projektów wykorzystujących AI, VR oraz prace z obszaru bioartu i sztuki cyborgicznej. Przez pierwszych kilka lat byłam entuzjastką – samoukiem. Zainteresował mnie ruch kulturowy określany transhumanizmem. Byłam ciekawa jakie procesy kryją się za fantazjami tj. technologiczna osobliwość, cyfrowa nieśmiertelność, transfer umysłu do komputera czy uzyskanie świadomości przez sztuczną inteligencję.

Postanowiłam zrobić doktorat dotyczący dyskursów ciała i tożsamości w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UŁ i tak zaczęła się moja przygoda z antropologią technologii. Swoje działania odbieram jako pracę u podstaw polegającą na wprowadzaniu do publicznego dyskursu tematów związanych ze społecznymi kontekstami sztucznej inteligencji. Od kilku lat pracuję ze studentami prowadząc zajęcia dotyczące AI, transhumanizmu, technointymności, współpracy człowieka z maszyną i antropologii biznesu uwzględniając pojawienie się nowych narzędzi influence marketingu tj. CGI. Biorę też udział w szeregu projektów skierowanych dla społeczności, licealistów i uczniów szkół podstawowych, w których rozmawiamy o przyszłości człowieka w świecie nowych
technologii i relacji ze sztucznymi agentami. Dzięki Szkole Liderów mogłam dotrzeć do lokalnych aktywistów zainteresowanych skutkami zmian technologicznych jakie niosą dla najmłodszego pokolenia i nie posiadających w tym temacie rozległej wiedzy rodziców – nauczycieli, pracowników domów kultury. Współpraca z Digital University pozwoliła mi na dotarcie do pracowników wielu firm, z którymi podczas szkoleń przyglądamy się zmianie społecznej z perspektywy organizacji i dobrostanu pracowników. Za sukces uważam coroczną edycję konferencji „Transhumanizm: Idee, Strategie, Wątpliwości”, którą organizuję wraz z Polskim Stowarzyszeniem Transhumanistycznym. Bardzo ważne jest dla mnie żeby to wydarzenie gromadzące akademików, praktyków sztucznej inteligencji i artystów było bezpłatne umożliwiając uczestnictwo wszystkim zainteresowanym. W tym roku dzięki uprzejmości dyrekcji i
kuratorów konferencja odbędzie się w Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Poświęcona zostanie Metaversum i rozważaniom na temat przyszłości człowieka w nowych antroposferach.

Obecnie

Od kilku miesięcy pracuję jako kuratorka wystawy TransWspólnoty, która odbędzie się w ramach międzynarodowej imprezy Fotofestiwal 2022 w Łodzi. Zapraszamy artystów, którzy w swojej pracy wykorzystują sztuczną inteligencję i mówią o ewolucji tradycyjnych wspólnot, którą wymusza przyspieszenie technologiczne. Szukamy korzeni wspólnotowości, pytamy czy dziś wspólnota daje nam poczucie tożsamości, bezpieczeństwa i przynależności, czy nadaje sens i tworzy podstawy społeczne. Zastanawiamy się jak rozwój technologicznych narzędzi wpływa na pierwotne więzi w kapitalistycznych strukturach, co jest utopią, a co realną możliwością w poszukiwaniu wspólnoty idealnej i jakich głosów brakuje w narracjach o naszych wspólnotach.