loading

Loading...

Wystąpienia

Wystąpienia

Artur Chmielewski

Gość specjalny

Artur B. Chmielewski z modelem komety 67P/Churyumov–Gerasimenko do której poleciała sonda Rosetta /NASA/JPL /Materiały prasowe

Naukowiec, konstruktor sond kosmicznych. Studiował fizykę, mechanikę i informatykę na University of Michigan i University of Southern California. Na co dzień pracuje w centrum badawczym NASA Jet Propulsion Laboratory w Pasadena, w stanie Kalifornia. W NASA nazywają go „ABC”, po inicjałach, które mu sprytnie nadał jego ojciec – Papcio Chmiel, autor komiksu „Tytus, Romek i A’Tomek.”

W NASA Artur wykonywał chyba wszystkie możliwe prace: budował instrumenty naukowe do łazików marsjańskich i generatory nuklearne dla misji międzyplanetarnych, testował części do statków kosmicznych i pracował nad 15 misjami NASA, które leciały, żeby zbadać Słońce, Mars, Jowisz, Saturn i asteroidy. Artur był dyrektorem 4 misji z budżetami przekraczającymi setki milionów dolarów, włączając lądowanie na komecie. Zbudował laboratorium technologii budowy teleskopów, które miały za zadanie obserwowanie czarnych dziur w kosmosie i robienie zdjęć planet orbitujących inne gwiazdy. Poza inżynierią i nauką, był konsultantem filmów w Hollywood, pracował z artystami nad sztuką kosmiczną i z amerykańskimi Indianami nad wprowadzeniem słów naukowych do języka Indian Navajo. Artur uwielbia tez pracować z młodzieżą, pomaga startupom, organizuje kluby naukowe dla liceów i projekty badawcze dla uniwersytetów. Niedawno Artur pracował nad nową miliardową misją do miejsca, gdzie, chyba poza Ziemią, najłatwiej byłoby rozwinąć się życiu.

Obecnie Artur pracuje nad następnym helikopterem na Marsa i misją OASIS, która będzie szukać wody pod Saharą. OASIS jest jego ulubioną misją, gdyż daje możliwość użycia technologii kosmicznych dla poprawienia życia na Ziemi. Artur otrzymał 5 medali od NASA i 7 nagród z Jet Propulsion Laboratory, a także wiele nagród za propagowanie polskiej nauki. Jest współautorem 3 książek o technologii, autorem setek publikacji i referatów na najsławniejszych uczelniach świata.

Ostatnio wydal (z Ewelina Zambrzycką) książkę dla młodzieży „Kosmiczne wyzwania”, która weszła na listę bestsellerów.

dr Natalia Zalewska

Specjalistka z zakresu badań geologicznych Marsa - gość warsztatów z zakresu wiedzy ogólnej o Kosmosie.

dr Natalia ZalewskaGeolog, pracuje w Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk, jest specjalistką w zakresie badań geologicznych Marsa, prowadzonych na podstawie danych, pozyskiwanych z satelitów marsjańskich. Ostatnie badania skupiają się także na genezie i historii wulkanizmu marsjańskiego W 2005 roku brała udział w misji, zorganizowanej przez Mars Society, która odbywała się w bazie marsjańskiej MDRS na pustyni w Utah, a w 2017 roku była dowódcą polskiej załogi EXO17 w identycznej misji także w MDRS. Skończyła geologię na Uniwersytecie Warszawskim, po czym podjęła studia doktoranckie w Centrum Badań Kosmicznych PAN w Warszawie gdzie obroniła pracę z geologii Marsa i zagadnień występowania wody na tej planecie. Jest bardzo zaangażowaną popularyzatorką kosmosu i Marsa. Natalia ma ukończoną także Szkołę Muzyczną II stopnia ze specjalnością skrzypce i 3 letnią szkołę teatralną im. J i H Machulskich.

dr Natalia Zalewska specjalizuje się w teledetekcji Marsa i geologii analogów marsjańskich oraz zajmuje się zagadnieniami pochodzenia i występowania wody na planetach w naszym Układzie Słonecznym. Ostatnie badania skupiają się także na genezie i historii wulkanizmu marsjańskiego. Skończyła geologię na Uniwersytecie Warszawskim, po czym podjęła studia doktoranckie w Centrum Badań Kosmicznych PAN w Warszawie gdzie obroniła pracę z geologii Marsa i zagadnień występowania wody na tej planecie.

Ada Florentyna Pawlak

Specjalista z zakresu sztucznej inteligencji - gość warsztatów z zakresu mediów przyszłości.

Antropolożka technologii, prawniczka i historyczka sztuki, wykładowczyni akademicka (IEiAK UŁ, Artes Liberales UW, Wydział Zarządzania UŁ, Akademia im. Leona Koźmińskiego w Warszawie, Trendwatching&Future Studies AGH) i speakerka w Digital University w obszarze społecznych kontekstów nowych technologii. Specjalizuje się w obszarze społecznych implikacji sztucznej inteligencji i transhumanizmu.

Prowadzi zajęcia dotyczące antropologii technologii i kultury cyfrowej, technointymności i współpracy człowieka z maszyną. Trzykrotna stypendystka Rektora Uniwersytetu Łódzkiego. Wiceprezeska TEFT (Towarzystwo Etyki i Filozofii Techniki), jedna z założycieli Polskiego Stowarzyszenia Transhumanistycznego.

Badaniom i rozwojowi sztucznej inteligencji zaczęłam przyglądać się osiem lat temu pracując w firmie zajmującej się mediami cyfrowymi.
Odwiedzałam wówczas festiwale art@science tj. Ars Electronica i zachwycił mnie szereg projektów wykorzystujących AI, VR oraz prace z obszaru bioartu i sztuki cyborgicznej. Przez pierwszych kilka lat byłam entuzjastką – samoukiem. Zainteresował mnie ruch kulturowy określany transhumanizmem. Byłam ciekawa jakie procesy kryją się za fantazjami tj. technologiczna osobliwość, cyfrowa nieśmiertelność, transfer umysłu do komputera czy uzyskanie świadomości przez sztuczną inteligencję.

Postanowiłam zrobić doktorat dotyczący dyskursów ciała i tożsamości w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UŁ i tak zaczęła się moja przygoda z antropologią technologii. Swoje działania odbieram jako pracę u podstaw polegającą na wprowadzaniu do publicznego dyskursu tematów związanych ze społecznymi kontekstami sztucznej inteligencji. Od kilku lat pracuję ze studentami prowadząc zajęcia dotyczące AI, transhumanizmu, technointymności, współpracy człowieka z maszyną i antropologii biznesu uwzględniając pojawienie się nowych narzędzi influence marketingu tj. CGI. Biorę też udział w szeregu projektów skierowanych dla społeczności, licealistów i uczniów szkół podstawowych, w których rozmawiamy o przyszłości człowieka w świecie nowych
technologii i relacji ze sztucznymi agentami. Dzięki Szkole Liderów mogłam dotrzeć do lokalnych aktywistów zainteresowanych skutkami zmian technologicznych jakie niosą dla najmłodszego pokolenia i nie posiadających w tym temacie rozległej wiedzy rodziców – nauczycieli, pracowników domów kultury. Współpraca z Digital University pozwoliła mi na dotarcie do pracowników wielu firm, z którymi podczas szkoleń przyglądamy się zmianie społecznej z perspektywy organizacji i dobrostanu pracowników. Za sukces uważam coroczną edycję konferencji „Transhumanizm: Idee, Strategie, Wątpliwości”, którą organizuję wraz z Polskim Stowarzyszeniem Transhumanistycznym. Bardzo ważne jest dla mnie żeby to wydarzenie gromadzące akademików, praktyków sztucznej inteligencji i artystów było bezpłatne umożliwiając uczestnictwo wszystkim zainteresowanym. W tym roku dzięki uprzejmości dyrekcji i
kuratorów konferencja odbędzie się w Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Poświęcona zostanie Metaversum i rozważaniom na temat przyszłości człowieka w nowych antroposferach.

Obecnie

Od kilku miesięcy pracuję jako kuratorka wystawy TransWspólnoty, która odbędzie się w ramach międzynarodowej imprezy Fotofestiwal 2022 w Łodzi. Zapraszamy artystów, którzy w swojej pracy wykorzystują sztuczną inteligencję i mówią o ewolucji tradycyjnych wspólnot, którą wymusza przyspieszenie technologiczne. Szukamy korzeni wspólnotowości, pytamy czy dziś wspólnota daje nam poczucie tożsamości, bezpieczeństwa i przynależności, czy nadaje sens i tworzy podstawy społeczne. Zastanawiamy się jak rozwój technologicznych narzędzi wpływa na pierwotne więzi w kapitalistycznych strukturach, co jest utopią, a co realną możliwością w poszukiwaniu wspólnoty idealnej i jakich głosów brakuje w narracjach o naszych wspólnotach.